
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 1.07 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 2 MHz |
| Min Input Voltage | 6 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 1.25 V |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Max Output Current | 1 A |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Max Supply Current | 4 mA |
| Max Frequency | 1.115 MHz |
| Topology | Boost, SEPIC |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Output Voltage | 80 V |
| Duty Cycle | 95 % |
| Max Duty Cycle | 95 % |
| Output Type | Transistor Driver |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
Stock: 749
Distributors
pcbx
Unit Price$1.22976
Ext.Price$1.22976
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.22976 | $1.22976 |
| 10 | $1.01443 | $10.14430 |
| 25 | $0.92380 | $23.09500 |
| 50 | $0.84127 | $42.06350 |
| 100 | $0.76611 | $76.61100 |
| 300 | $0.73563 | $220.68900 |
| 500 | $0.70635 | $353.17500 |
| 1000 | $0.68026 | $680.26000 |
